Wszystko, co powinieneś wiedzieć o
spiekach kwarcowych
Urządzając dom lub mieszkanie marzymy nie tylko o funkcjonalnym i praktycznym wyposażeniu, ale również o elegancji, wysmakowanych dodatkach i elementach dekoracyjnych. To właśnie one mają bowiem największy wpływ na to jak czujemy się w swoich czterech kątach. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wykorzystywanie szlachetnych i trwałych płyt ceramicznych. Wśród wielu rozwiązań dostępnych na rynku warto zwrócić uwagę na spiek kwarcowy. Czym jest, jakie jest jego zastosowanie oraz dlaczego warto je wybrać? Postarajmy się odpowiedzieć na te pytania.
Spieki kwarcowe – zastosowanie
Zastosowanie spieków kwarcowych w budownictwie jest bardzo wszechstronne. W tej branży płyty ceramiczne wykorzystuje się bowiem zarówno we wnętrzach pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Spieki kwarcowe cechują się małą nasiąkliwością, dzięki czemu nie szkodzi im wilgoć. Są również mrozoodporne, a promienie UV nie wpływają na ich wygląd. Dodatkowo są lekkie, dzięki czemu nadają się nie tylko jako rozwiązanie służące do wykańczania podłóg, ale również ścian i innych elementów.
Właśnie dlatego spieki kwarcowe często wykorzystywane są jako element wykończeniowy ścian, kominków czy schodów. Często wykorzystuje się je również w produkcji blatów kuchennych - sprawiają bowiem, że nawet najprostsze meble kuchenne zyskują elegancki i ponadczasowy wygląd, który spodoba się każdemu. Płyty kwarcowe z powodzeniem możemy wykorzystywać również do wykończenia podłóg i tarasów. Prezentują się bowiem znacznie bardziej efektownie niż zwykle małe płytki ceramiczne. W dzisiejszych czasach nie ma nic dziwnego w wykorzystaniu tych eleganckich płyt zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Co więcej, szeroka oferta wariantów kolorystycznych sprawia, że bez trudu możemy dopasować rodzaj ceramiki do swoich upodobań i stylu, w jakim zamierzamy urządzić swoje wnętrza. Nie dziwi więc fakt, że obecnie istnieją mieszkania, w których spieki kwarcowe możemy znaleźć w każdym pomieszczeniu - od łazienki, przez kuchnię i salon, aż po korytarze i balkony.
Spieki kwarcowe – obróbka
Mówiąc o wielkoformatowych płytach ceramicznych warto wspomnieć czym one właściwie są i jak powstają. To materiał składający się przede wszystkim z minerałów kwarcowych, ale również iłów łupkowych, pigmentów ceramicznych i skał granitowych. Spieki kwarcowe mogą występować w wielu wariantach kolorystycznych - od bieli, poprzez beż, aż po odcienie szarości i brązu. Co więcej, wielkoformatowe kwarcowe płyty ceramiczne są niepowtarzalne - na każdej z nich występuje nieco inny wzór. Dzięki temu spieki prezentują się naprawdę efektownie. Aby jednak móc cieszyć się ich pięknem konieczne jest poddanie skał kwarcowych obróbce. Jak to wygląda? Specjalny granulat, w skład którego wchodzi: kwarc, skały granitowe oraz iły i pigmenty ceramiczne zostaje sprasowany pod ogromnym naciskiem. Powstałą w ten sposób płytę kwarcową spieka się w piecu hybrydowym, a następnie wypala w wysokiej temperaturze, która sięgać może nawet ponad 1250 stopni. Powstałą w ten sposób płytę docina się na pożądane wymiary. Następnie płyty są polerowane na różne sposoby. Dzięki temu możemy wybierać spośród wielu rodzajów płyt - matowych, błyszczących, a nawet posiadających właściwości antypoślizgowe. To zaś daje klientom możliwość zakupu płyt dopasowanych do ich potrzeb oraz miejsca, w którym ma zostać przyklejona płyta kwarcowa.
Właściwości i wymiary spieków kwarcowych
Mówiąc o właściwościach spieków kwarcowych nie sposób nie wspomnieć o lekkości płyt wykonanych z tego właśnie materiału. Co więcej, są one jednocześnie cienkie - w ofercie naszej firmy występują w dwóch wariantach grubości - 6 oraz 12 milimetrów. Płyta o grubości 6 milimetrów waży jedynie 15,5 kilograma na metr kwadratowy. W przypadku płyt o grubości 12 milimetrów jest to zaś aż 31 kilogramów. Płyty ze spieków kwarcowych dostępne są także w wielu różnych wymiarach - 320 x 160 cm, 280 x 120 cm oraz 240 x 120 cm. Dzięki temu znalezienie rozwiązań, które spełnią oczekiwania klienta nie sprawia żadnych problemów. Wspominając o właściwościach i zastosowaniu ceramiki wielkoformatowej warto również wspomnieć o zaletach, jakimi wyróżnia się ten materiał budowlany. Jest ich bowiem naprawdę niemało. Jak już wspominaliśmy, podstawowymi jest oczywiście lekkość, wytrzymałość oraz elegancki, estetyczny wygląd. To jednak nie wszystko. Płyty spiekane są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, odporne na zabrudzenia oraz zarysowania. Co więcej, nie szkodzi im ani mróz, ani bardzo wysokie temperatury. Dzięki temu mogą zostać zamontowane zarówno na tarasie, jak i w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Słowem, jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na trwałości wybranych do wykończenia materiałów.
Montaż spieków kwarcowych
Wiemy już, że spieki kwarcowe mogą być stosowane wszędzie - w pomieszczeniach suchych, takich jak salon czy sypialnia oraz wilgotnych (łazienka, basen, łaźnia), a także na zewnątrz. Aby jednak było to możliwe, konieczny jest sprawny i specjalistyczny montaż, który zapewni płytom trwałość i estetyczny wygląd. W pomieszczeniach "suchych" musimy podczas prac unikać nadmiernego nasłonecznienia i przeciągu. Prace muszą być przeprowadzane sprawnie - tak, by nie doszło do zbyt szybkiego wyschnięcia kleju montażowego. Powierzchnię, na której ma zostać umieszczona płyta, należy wyrównać i odkurzyć, po czym nałożyć na nią preparat gruntujący. Dopiero po jego wyschnięciu nakładamy cienką warstwę wysoko elastycznego kleju montażowego. Robi się to za pomocą specjalnej pacy zębatej. W pomieszczeniach mokrych montaż zasadniczo wygląda bardzo podobnie, niemniej jednak konieczne jest zastosowanie preparatów izolujących.
Jak zaś przeprowadza się montaż spieków na zewnątrz? Przede wszystkim należy pamiętać tam o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Powinno być nie tylko oczyszczone i odkurzone, ale również odtłuszczone. Ważna wskazówka: nie należy montować spieków na rozgrzanych powierzchniach. Najpopularniejszym sposobem instalacji spieków na elewacji jest montaż na tzw. ruszcie.
Spiek kwarcowy na tle płyt kamiennych i konglomeratów kwarcowych
Jak wspominaliśmy, spieki kwarcowe mają naprawdę wiele zalet. Czy są one jednak rozwiązaniem lepszym od płyt kamiennych i konglomeratów? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytania. Spieki kwarcowe charakteryzują się podobną trwałością co płyty kamienne, jednakże na ich korzyść przemawia fakt, że są cieńsze i lżejsze - znaleźć więc mogą więcej zastosowań. Zaś w przypadku konglomeratów - są one rozwiązaniem nieco tańszym i dają więcej możliwości wyboru koloru. Niemniej jednak nie są tak trwałe jak spieki kwarcowe.
Spieki kwarcowe w kuchni, korytarzu, łazience
Ekskluzywne i eleganckie spieki kwarcowe posiadają szerokie zastosowanie i mogą zdobić praktycznie każde miejsce w twoim domu. Jednym z często wykorzystywanych rozwiązań są blaty kuchenne ze spieków kwarcowych o grubości 12 mm. Nie ma w tym nic dziwnego - materiał ten cechuje bowiem niska nasiąkliwość, a przy tym odporność na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Z tego właśnie powodu płyty ze spieków kwarcowych często wykorzystywane są również w łazienkach. Estetyczny wygląd oraz piękna kolorystyka sprawia także, że nierzadko spieki służą również jako dekoracja korytarzy, kominków i tarasów. Słowem, zastosowanie kwarcu w budownictwie jest naprawdę szerokie i zależy tylko od naszej pomysłowości i sposobu, w jakim chcemy udekorować nasz dom czy mieszkanie. Szczególnie dzisiaj, kiedy możemy zdecydować się na zakup płyt ceramicznych o różnej wielkości i kolorystyce dopasowanej do naszych upodobań. Podsumowując, spieki kwarcowe to nowoczesne, eleganckie i przykuwające wzrok rozwiązanie, które możesz wykorzystać zarówno w swoim domu, jak i na zewnątrz. Co więcej, spieki kwarcowe na blat kuchenny, podłogę czy parapet to wybór, dzięki któremu twoje mieszkanie będzie prezentować się doskonale przez długi czas. Są to bowiem płyty, które wyróżniają się nieprawdopodobną trwałością. Jest to więc rozwiązanie dla wymagających.